Mindre automatik i EU’s grønlandsbudget

Enstemmigt mandat til forhandlinger om OLT og Grønland

Af Claus Djørup
Grønland og Danmark er nervøse for, at Grønland mister sin egen profil, når EU’s samarbejdsaftaler med henholdsvis Grønland og de dusin oversøiske lande og territorier (OLT) efter Brexit lægges sammen.

Det er dog lykkes Grønland/Danmark at sikre, at den særlige grønlandsbeslutning bevares i det nye, brede instrument for udvikling, naboskab og internationalt samarbejde, oplyste udenrigsminister Anders Samuelsen (LA) i europaudvalget onsdag 3. april, da han fik enstemmig opbakning til mandatet til forhandlingerne om OLT/Grønlandsbeslutningen.

Der bliver alligevel et budgetmæssigt fællesskab om en tiendedel af de samlede midler på 500 millioner euro (godt 3,7 mia. kr.) i den næste syvårige budgetperiode.

266 mio. kr. årligt
EU-kommissionen foreslår, at Grønland og OLT hver tildeles 225 millioner euro (knap 1,8 mia. kr.) i perioden 2021-2027, samt at de konkurrerer om 50 millioner euro i tre puljer til intraregionalt samarbejde, teknisk assistance og uforudsete hændelser eller nye prioriteter.

Grønland står dermed til omkring en kvart milliard euro eller 266 mio. kr. årligt.

Disse tal kan dog nå at blive ændret i det endelige forlig om EU’s samlede budget, hvor Danmark er blandt de budgetrestriktive lande med et krav om højst én procent af bruttonationalindkomsten.

Videre arbejder udenrigsministeren for at lade Grønland få adgang til andre midler i EU-systemet.

Grønlandsk særstilling

– I lyset af sammenlægningen er det en meget klar prioritet for regeringen i tæt koordination med naalakkersuisut (Grønlands selvstyreregering, red.), at beslutningen indeholder øremærkede midler til Grønland, erklærede Anders Samuelsen.

– Regeringen lægger betydelig vægt på, at der er tilstrækkelig synlighed om Grønlands særkender i forhold til øvrige oversøiske lande og territorier, forsikrede han.

Det er åbenbart ikke noget, der har været let at få igennem hos alle medlemslande, men der er opbakning hos de lande, der interesserer sig for den arktiske region.

De europæiske-grønlandske relationer har udviklet sig bredere og mere end det nuværende OLT. Anders Samuelsen eksemplificerer det med Grønlands toldfri adgang til EU-markedet for fiskeprodukter, der er betinget af EU’s adgang til fiskekvoter ved Grønland.

Det er primært franske, hollandske og tyske fartøjer, som udnytter EU’s grønlandske fiskekvote, oplyste udenrigsministeren til Søren B. Søndergaard (EL). (Dj/040419)

© Ophavsretsklausul: Fagpressebureauets artikler og billeder må kun anvendes, distribueres eller publiceres efter aftale. Dette gælder også de i artiklerne nævnte personer, institutioner og virksomheder.

Comments are closed.